Warunki na stokach
2 °C
30 cm
Puławy - Ośrodek Sportów Zimowych KiczeraSki
Ogólne warunki: dostateczne
Wyciągi
Konkursy
Brak
Reklama
Poradniki narciarskie

Jak dobrać narty biegowe?

Jak dobrać długość nart biegowych? Oznaczenia na nartach biegowych? Zobacz poradnik o nartach biegowych.
Komentarze: 1
2010-12-17

Jaki sprzęt wybrać

Czy warto kupować narty i sprzęt w komisie? Jak dobierać narty i buty narciarskie? Najnowsze trendy w modzie narciarskiej. Nowinki narciarskie.
Komentarze: 1
2008-10-29

Narty dla dzieci

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach?, Jak powinny wyglądać pierwsze zajęcia na nartach? Jak do tego przygotować dziecko? Czy kilkulatek powinien również wykonywać ćwiczenia?
Komentarze: 0
2008-10-29
widok z kamer
Lodowisko
Rzeszowskie lodowisko
(ul. Wyspiańskiego)

Godziny otwarcia

Pon. - Czw.
  15:00 - 20:00

Pt. - Nd.
  10:00 - 20:00

Przerwa techniczna
  14:00 - 15:00

Zobacz cennik
Reklama
RESinet.pl poleca
Katalog firm
Sklepy sportowe
Szkółki narciarskie

Narty dla dzieci

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach?
  • Aby dziecko mogło stawiać pierwsze kroki na nartach, musi samodzielnie poruszać się tzn. chodzić, biegać, skakać i to dość sprawnie. Możemy tutaj mówić o wieku 3 lat, choć i wcześniejsze postawienie na narty, około 2 roku życia nie jest wykluczone. Uzależnione jest to w głównej mierze od rozwoju psychomotorycznego naszego podopiecznego jak również zapału rodzica. Natomiast konieczność stawiania dziecka tak wcześnie na nartach nie wydaje się szczególnie uzasadniona, oczywiście o ile rodzic nie będzie chciał inaczej. Wiek który możemy, uznać za bardzo dobry do postawienia dziecka na nartach kształtuje się około 4,5 roku życia. Dziecko w tym okresie jest sprawne i komunikatywne tak, iż możemy rozpoczynać pierwsze zabawy na nartach. Bardzo istotnym faktem jest to, że około 5 roku życia mamy do czynienia z tzw. "złotym okresem motorycznym" który uwidacznia się poprzez szeroki zakres ruchowy i doskonałość wielu umiejętności ruchowych.

Jak powinny wyglądać pierwsze zajęcia na nartach?

  • Pierwszy kontakt z nartami może w dużej mierze rzutować na to czy maluch polubi ten rodzaj ruchu, czy też narciarstwo będzie mu się kojarzył niezbyt miło. Pierwsze zajęcia to głównie oswajanie z nartami (3-5 lat) oraz zabawy (5-8 lat). Dobrze jeżeli na samym początku możemy działać w pojedynkę instruktor - dziecko. Dzieci możemy łączyć w grupki w późniejszym okresie, tzn. około 5 roku życia, oczywiście musimy pamiętać aby grupy nie były zbyt liczne. Liczebność grup nauki to 4-5 dzieci, natomiast grup o większym stopniu zaawansowania to 7-8 dzieci. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że nauka jazdy na nartach powinna być przede wszystkim zabawą dla małego narciarza i tak powinna być kojarzona.

Jak do tego przygotować dziecko? Czy kilkulatek powinien również wykonywać ćwiczenia?

  • Ruch jest naturalną potrzebą dziecka towarzyszącą mu codziennie i pomagającą poznawać otaczający świat. Okres wczesnego dzieciństwa cechuje ogromna chęć do ruchu i działania. Natomiast dziecko w okresie wczesnoszkolnym chętnie uczestniczy we współzawodnictwie czerpiąc radość z każdego nowo wykonanego ćwiczenia sprawnościowego. Nie możemy więc mówić o specjalnym przygotowaniu kilkulatka, należy natomiast zwrócić uwagę aby zabawy i ćwiczenia były dopasowane do wieku i zdolności motorycznych dziecka.

Czy można samemu uczyć dziecko jazdy na stoku? Czy lepiej oddać je w ręce doświadczonego instruktora, a może wysłać na obóz narciarski?

  • Wracamy tutaj do problemu poruszanego już wcześniej. Oczywiście można próbować samemu, o ile starczy nam cierpliwości a nasza znajomość tematu jest na tyle duża, że nie zrazimy malucha do tego pięknego sportu. Często z rozbawieniem, można oglądać takie nieudolne próby kiedy rodzic, np. jadąc za dzieckiem krzyczy: skręcaj Jasiu, skręcaj ( no ale jak - tego już nie mówi). O wiele lepszym rozwiązaniem zatem, (kiedy nasza znajomość tematu i cierpliwość są na umiarkowanym poziomie) będzie oddanie dziecka wykwalifikowanemu instruktorowi. Pamiętajmy także, iż nieraz brzdąc szybciej wykona polecenia od kogoś obcego, niż od rodzica. Dziecko będąc w grupie z innymi dziećmi i instruktorem będzie miało możliwość podpatrywania innych, uczestniczenia w zabawie na stoku, rywalizacji. Powinno przełożyć się to na szybkie postępy. Jeżeli chodzi natomiast o obóz narciarski to należy przyznać, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jednym z warunków uczestnictwa w takim obozie (tak jest to u nas) jest to aby maluch był w miarę samodzielny, tzn. potrafił się ubrać, umyć, wykonać podstawowe czynności wokół siebie. Jest to ważne gdyż mimo nawet bardzo pieczołowitej opieki, bez tych podstaw trudno byłoby egzystować malcowi na takim obozie. Dobrym rozwiązaniem, które od lat praktykujemy w naszej szkole narciarskiej są wspólne wyjazdy jednego rodzica lub obojga rodziców z malcem pięcioletnim lub sześcioletnim na obóz. Rodzice mogą doskonalić się pod okiem swojego instruktora a dziecko w tym czasie uczy się z rówieśnikami. Kolejną ważną sprawą jest to, że maluch będąc nawet najbardziej samodzielny może zacząć tęsknić za rodzicami przy tygodniowej rozłące. Obecność rodzica zapobiega temu. Przeważnie po jednym obozie spędzonym razem na kolejny obóz malec jedzie już sam, zahartowany w boju uprzednio i przechodzi przez taki obóz z uśmiechem, co jest oczywistym powodem do dumy dla dziecka i rodziców. Czas spędzony na takim obozie procentuje zawsze znaczną poprawą w umiejętnościach malucha.

 

 

GB SPORT SZKOŁA PŁYWANIA I NARCIARSTWA

 

 

Dodaj komentarz »
Data wprowadzenia: 2008-10-29;
Komentarze
Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.